თბილისის კინოფესტივალის პროგრამა

თბილისის საერთაშორისო კინოფესტივალზე ლანა ღოღობერიძის ახალი ფილმი “ოქროს ძაფი” იქნება ნაჩვენები, რომელიც გია ყანჩელის კომპოზიციებით არის გაფორმებული. კინოფესტივალი 1-8 დეკემბრის ჩათვლით გაიმართება.

პირველ დეკემბერს, 19:30 საათზე ფესტივალი კინოთეატრ ამირანში ალფრედ ჰიჩკოკის ფილმით „ შანტაჟი“ “Blackmail” (1929წ) გაიხსნება. ფილმის ჩვენება ცოცხალი მუსიკის თანხლებით გაიმართება.

წლევანდელი კინოფესტივალის “ქვეყანა ფოკუსში” დიდი ბრიტანეთია. ხოლო “რეჟისორი ფოკუსში” არის არგენტილენლი რეჟისორი კარლოს რეიგადასი.

გთავაზობთ კინოფესტივალის პროგრამას:

სრულმეტრაჟიანი ფილმები:

  • „უარყოფითი რიცხვები“ – უტა ბერია
  • „ჩაისუნთქე, ამოისუნთქე“- დიმიტრი ცინცაძე
  • „ღორი“ – გიგა ლიკლიკაძე
  • „კომეტები“- თამარ შავგულიძე
  • „ბოროტმოქმედი“ – დიმა მამულია
  • „ოქროს ძაფი“ – ლანა ღოღობერიძე

მოკლემეტრაჟიანი ფილმები:

  • „მამული“ – გიორგი სიხარულიძე
  • „ცხოველი“ – ამირან დოლიძე
  • „ტრადიცია“ – იოსებ ბლიაძე
  • „თემო“ – ლაშა ცქვიტინიძე
  • „დასასრულის დასაწყისი“ – გიორგი ქასრაშვილი
  • „აცახცახებული გული“ – ვაჟიკო ჩაჩხიანი
  • „სელფი გაზქურასთან“ – ირინა ჯავახაძე
  • „ხმის კონტროლი” – გიორგი სულაძე
  • „ვიდრე წავიდოდე“ – ელენა ცაგარეიშვილი
  • „მესამე ზედმეტი“- ოთარ ბერძენიშვილი
  • „კახეთის მატარებელი“ – ლალი კიკნაველიძე
  • „When Money Had Its Body” – თამარ მაღრაძე
  • „სამაია“ – ლევან შუბაშვილი
  • „უბიუჯეტო ფილმი“ – ნინა ხატიაშვილი
  • „არჩევანი“ – გიორგი ვარსიმაშვილი
  • „მარქსის ქუჩა 12“ – ირინა ჟორდანია
  • „ხედავ იმას, რასაც მე?“ – ანანო ბაკურაძე

დოკუმენტური ფილმები:

  • „12 გაკვეთილი“ – გიორგი მრევლიშვილი
  • „მოსავალი“ – მიშო ანთაძე
  • „სანამ მამა დაბრუნდება“ – მარი გულბიანი
  • „სხვა მეზობლები“ – ნიკა წიკლაური
  • „პური და მარილი“ – სალომე რაზიკაშვილი
  • „ღვინის ნულოვანი მერიდიანი“ – ნანა ჯორჯაძე

სპეციალური ჩვენებები:

  • „უჟმური“ – ნუცა ღოღობერიძე 1934
  • „ქორწილი“ – მიხეილ კობახიძე 1964
  • „პასტერნაკი“ – ნინო კირთაძე 2019

ქვეყანა ფოკუსში/ Country in Focus: ბრიტანეთი

  • Bait / სატყუარა – Mark Jenkin, UK, 2019
  • Hope Gap / იმედის ნაპრალი – William Nicholson, UK, 2019
  • Sorry We Missed You / უკაცრავად, სახლში არ დაგვხვდით – Ken Loach,
  • UK/France/Belgium, 2019
  • The Souvenir / სუვენირი – Joanna Hogg, UK, 2019

რეჟისორი ფოკუსში/ Director in Focus: კარლოს რეიგადასი/ Carlos Reygadas

  • Our Time ჩვენი დრო (2018)
  • Post Tenebras Lux წყვდიადის შემდეგ ნათელი (2012)
  • Silent Light ჩუმი სინათლე (2007)
  • Battle in Heaven ზეციური ბრძოლა (2005)
  • Japan იაპონია (2002)

ევროპული ფორუმი/ European Forum

  • A Voluntary Year ერთი წელი მოხალისედ – Ulrich Köhler, Henner Winckler, Germany, 2019
  • About Endlessness უსასრულობის შესახებ – Roy Andersson, Sweden, 2019
  • An Officer and a Spy ოფიცერი და ჯაშუში – Roman Polanski, France/Italy, 2019
  • Atlantis ატლანტიდა – Valentyn Vasyanovych, Ukraine, 2019
  • Commitment ვალდებულება – Semih Kaplanoğlu, Turkey, 2019
  • Echo ექო – Rúnar Rúnarsson, Iceland, 2019
  • Freedom თავისუფლება – Albert Serra, Spain, 2019
  • God Exists, Her Name is Petrunya ღმერთი არსებობს, მისი სახელია პეტრუნია – Teona
  • Strugar Mitevska, Macedonia, 2019
  • Gundermann გუნდერმანი – Andreas Dresen, Germany, 2018
  • I Was at Home, But სახლში ვიყავი, მაგრამ… – Angela Schanelec, Germany, 2019
  • Little Joe პატარა ჯო – Jessica Hausner, Austria/Germany/UK 2019
  • Martin Eden მარტინ იდენი – Pietro Marcello, Italy/France, 2019
  • Master Cheng ბატონი ჩენგი – Mika Kaurismäki, Finland/China, 2019
  • Mr Jones მისტერ ჯონსი – Agnieszka Holland, Poland/UK/Ukraine, 2019
  • Portrait of a Lady on Fire ალმოდებული ქალის პორტრეტი – Céline Sciamma, France 2019
  • Synonyms სინონიმები – Nadav Lapid, France/Israel/Germany 2019
  • The Portuguese Woman პორტუგალიელი ქალი – Rita Azevedo Gomes, Portugal/Germany 2019
  • The Traitor მოღალატე – Marco Bellocchio, Italy/France/Brazil/Germany, 2019
  • The Truth სიმართლე – Hirokazu Koreeda, France/Japan, 2019
  • The Whistlers მსტვენელები – Corneliu Porumboiu, Romania/France/Germany, 2019
  • Vitalina Varela ვიტალინა ვარელა – Pedro Costa, Portugal/Cayman Islands, 2019
  • Young Ahmed ახალგაზრდა აჰმედი – Jean-Pierre and Luc Dardenne, Belgium/France 2019

ჰორიზონტები/Horizons

  • A Dog Barking at the Moon ძაღლი უყეფს მთვარეს – Xiang Zi, China/Spain, 2019
  • Abou Leila აბუ ლეილა – Amin Sidi-Boumédiène, Algeria/France, 2019
  • Castle of Dreams ოცნების კოშკი – Reza Mirkarimi, Iran, 2019
  • Chained მიჯაჭვული – Yaron Shani, Israel, 2019
  • So Long, My Son მშვიდობით, ჩემო ბიჭო! – Wang Xiaoshuai, China, 2019
  • The Wild Goose Lake გარეული იხვის ტბა – Yinan Diao, China/France, 2019

ამერიკები/ Americas

  • A Hidden Life დამალული სიცოცხლე – Terrence Malick, USA/Germany 2019
  • Bacurau ბაკურაუ – Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, Brazil/France, 2019
  • Family Members ოჯახის წევრები – Mateo Bendesky, Argentina, 2019
  • Genesis დაბადება – Philippe Lesage, Canada, 2019
  • Ghost Town Anthology გამქრალი ქალაქის ანთოლოგია – Denis Côté, Canada, 2019
  • Give Me Liberty მომეცი თავისუფლება! – Kirill Mikhanovsky, USA, 2019
  • Matthias & Maxime მათიასი და მაქსიმი – Xavier Dolan, Canada, 2019
  • Monos მონოები – Alejandro Landes, Colombia/USA, 2019
  • The Farewell გამომშვიდობება – Lulu Wang, China/USA, 2019

აპოლო: კინოს მეხსიერება / Apollo: Memories of Cinema: ბრიტანული რეტროსპექტივა/ British Retrospective

  • Don’t Look Now არ გამოიხედო! – Nicolas Roeg, 1973
  • Sunday Bloody Sunday კვირა, წყეული კვირა – John Schlesinger, 1971
  • The Browning Version ბრაუნინგის ვერსია – Anthony Asquith, 1951
  • The Loneliness of the Long Distance Runner გრძელ დისტანციაზე მორბენალის მარტოობა –
  • Tony Richardson, 1962
  • The Servant მსახური – Joseph Losey, 1963
  • This Sporting Life ასეთია სპორტული ცხოვრება – Lyndsay Anderson, 1963
  • Women in Love შეყვარებული ქალები – Ken Russell, 1969
ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
ავტორი