ცესკოს ცნობით, საარჩევნო კანონმდებლობით, კანდიდატების რეგისტრაციისთვის ბოლო ვადა 27 სექტემბერია; 23 სექტემბრის მდგომარეობით, ცესკომ სრულად შეამოწმა პრეზიდენტობის კანდიდატობის მსურველების მხარდამჭერთა სიები და დაასრულა მათი რეგისტრაციის პროცესი.
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე ცესკოს სპიკერმა ეკა აზარაშვილმა განაცხადა, საარჩევნო ადმინისტრაციას პრეზიდენტობის კანდიდატის წარდგენის მიზნით განცხადებით სულ 54-მა მსურველმა მიმართა, აქედან 42 საინიციატივო ჯგუფია, ხოლო 12 – პოლიტიკური გაერთიანება; 23 რეგისტრირებული კანდიდატიდან ათი – პოლიტიკურმა (მათგან მხოლოდ შვიდია კვალიფიციური სუბიექტი) პარტიამ წარადგინა, ხოლო 13 – საინიციატივო ჯგუფებმა. მისივე თქმით, საპრეზიდენტო კანდიდატად რეგისტრაციაზე სხვადასხვა სამართლებრივი ხარვეზების გამო 31 კანდიდატობის მსურველს ეთქვა უარი.
“საპრეზიდენტო კანდიდატს უფლება აქვს მოხსნას საკუთარი კანდიდატურა არჩევნებამდე არაუგვიანეს 10 დღისა (17 ოქტომბერი); ამ ვადის ამოწურვის შემდეგ ყველა დარჩენილი კანდიდატის სახელი და გვარი მოხვდება საარჩევნო ბიულეტენში.
რაც შეეხება სადამკვირვებლო ორგანიზაციების რეგისტრაციას, 23 სექტემბრის მდგომარეობით კომისიაში რეგისტრირებულია 37 ადგილობრივი, 23 საერთაშორისო და 18 მედიაორგანიზაცია. ადგილობრივ სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს რეგისტრაციისთვის ბოლო ვადა ეწურებათ 17 ოქტომბერს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს კი – 20 ოქტომბერს. მედიაორგანიზაციებს აკრედიტაცია შეუძლიათ გაიარონ 24 ოქტომბრის ჩათვლით”.
ამ დროისთვის რეგისტრირებული საპრეზიდენტო კანდიდატები არიან: