ზუგდიდში “ქართული ოცნების” კანდიდატმა ირაკლი გოგოხიამ ხმების 59.9% მიიღო, ხოლო “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატმა თეიმურაზ ბასილაიამ – 29.7%.
ქუთაისში “ქართული ოცნების” კანდიდატმა შოთა მურღულიამ ხმების 52.5% მიიღო, ხოლო “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატმა გიორგი თევდორაძემ – 26.9%.
სხვა ქალაქების მონაცემები ასე გამოიყურება:
ბათუმში “ქართული ოცნების” კანდიდატმა გიორგი ერმაკოვმა ხმების 46.2% მიიღო, ხოლო “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატმა გიორგი დიასამიძემ – 14.7%.
თელავში “ქართული ოცნების” კანდიდატმა პლატონ კალმახელიძემ ხმების 46.7% მიიღო, ხოლო “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატმა ალექსი ძულიაშვილმა- 19.7%.
გორში “ქართული ოცნების” კანდიდატმა ზურაბ ჯირკველიშვილმა ხმების 40.8% მიიღო, ხოლო კახაბერ ერგემლიძემ (ირაკლი ოქრუაშვილი − ქართული პარტია) – 32.3%.
რუსთავში “ქართული ოცნების” კანდიდატმა დავით ჯიქიამ ხმების 37.4% მიიღო, ხოლო “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” კანდიდატმა მამუკა ჩიქოვანმა – 26.3%.
დედაქალაქში ქართული ოცნების” კანდიდატმა დავით ნარმანიამ ხმების 46.3% მიიღო, ხოლო “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატმა ნიკანორ (ნიკა) მელიამ – 27.2%.
შეგახსენებთ, ეს არის “რუსთავი 2”-ის დაკვეთით ჩატარებული ეგზიტპოლის 18:00 საათის მონაცემები, რომელიც შედეგების 70%-ს ასახავს. დედაქალაქში ამომრჩევლის ატივობა 30,2% დაფიქსირდა.