თემა: საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების მნიშვნელობა.
მის: ივ. ჯავახიშვილის #51, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია
საკონტაქტო პირი ნათია ნიკოლაიშვილი – 577 08 08 36
11:00 – სასტუმრო “შერატონ მეტეხი პალასში” “ჰაიდელბერგცემენტი” პრესკონფერენციას გამართავს, რომელსაც კომპანიის გენერალური დირექტორი, მიხაელ ჰამპელი და გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი ხათუნა გოგალაძე დაესწრებიან.
თემა: საერთაშორისო სამეცნიერო-საგანმანათლებლო კონკურსი “Quarry Life Award”.
11:00 – სასტუმროში “თბილისი მერიოტი” (თამარ მეფის დარბაზი) ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ალექსი პეტრიაშვილი პროექტის “საქართველოს მთავრობა ღია მმართველობის” ფარგლებში პრესკონფერენციას გამართავს.
11:00 –  “ლიბერთი ბანკის” გენერალური დირექტორის მოადგილე სანდრო რთველაძე ახალი პროდუქტის პრეზენტაციას გამართავს.
მის: ჭავჭავაძის გამ. #74
11:00 –  “პირველის” პრესკლუბში “ევროპელი დემოკრატები” პრესკონფერენციას გამართავენ და არასაპარლამენტო ოპოზიციას მოუწოდებენ, ინტერფრაციული ჯგუფის შემადგენლობა დატოვონ.
11:30 – “პირველის” პრესკლუბში “ახალი მემარჯვენეების” ერთ-ერთი ლიდერი ფიქრია ჩიხრაძე პრესკონფერენციას გამართავს.
თემა: ინტერფრაქციული ჯგუფის შეხვედრის დეტალები და არასამთავრობო ორგანიზაცია “მოქალაქის” შეფასება.
12:00 –  საპატრიარქოს ახალგაზრდულ ცენტრში მცირე და საშუალო ბიზნესის დაწყებისა და განვითარების საკითხით დაინტერესებულ პირთათვის შეხვედრა გაიმართება.
12:00-  “საქართველოს ბანკის” სათავო ოფისში, “საქართველოს ბანკის” გენერალური დირექტორი ირაკლი გილაური და IFC-ის რეგიონალური მენეჯერი, სამხრეთ კავკასიაში თომას ლუბეკი 65 მილიონი აშშ დოლარის დაფინანსებასთან დაკავშირებით ერთობლივ პრესკონფერენციას გამართავენ.
მის: გაგარინის მოედანი #29ა (შესასვლელი სანაპიროს მხრიდან).
12:00 – სახელმწიფო კანცელარიასთან “ხუდონჰესის” მშენებლობის წინააღმდეგ საპროტესტო აქცია გაიმართება.
12:00 –  ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საპარლამენტო კომიტეტის სხდომა გაიმართება.
12:00 –  აგრარულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის სხდომა გაიმართება.
12:00 – თბილისის საკრებულოში ფრაქცია “ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს” გაფართოებული სხდომა გაიმართება, სადაც მერიას ბიუჯეტის პროექტთან დაკავშირებით საკუთარი წინადადებებით მიმართავენ.
12:00 – საგარეო საქმეთა სამინისტროში მაია ფანჯიკიძე ევროსაბჭოს გენერალურ მდივანს, ტორბიორნ იაგლანდს შეხვდება. 12:35 საათზე გაიმართება ერთობლივი პრესკონფერენცია.
12:00 – “პრაიმტაიმის” პრესკლუბში საბურთალოს რაიონის გამგებელი გია ხუროშვილი საბურთალოს რაიონში გაზიფიკაციის პრობლემებთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
12:00 –  “რეპორტიორის” პრესკლუბში ზურა ვაზაგაშვილის მამა – იური ვაზაგაშვილი, ბუტა რობაქიძის დედა – ია მეტრეველი, გიორგი გამცემლიძის მამა – ჯამბულ გამცემლიძე საგანგებო ბრიფინგს გამართავენ.
12:00 – “პირველის” პრესკლუბში “ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის” ერთ-ერთი ლიდერი გიორგი ახვლედიანი პრესკონფერენციას გამართვს. თემა: ინტერფრაქციული ჯგუფის შეხვედრის დეტალები, არასამთავრობო ორგანიზაცია “მოქალაქეს” დამფუძნებლის ბიძინა ივანიშვილის განცხადებების შეფასება.
12:30 –  “პირველის” პრესკლუბის სტუმარი იქნება ექსპერტი ნიკა ჩიტაძე, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაცია “მოქალაქეს” დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის განცხადებებს შეაფასებს.
12:30 –  “რეპორტიორის” პრესკლუბში “კავკასუს ონლაინის” დამფუძნებელი, მოძრაობა “დააბრუნე”-ს თავმჯდომარე მამია სანადირაძე ბრიფინგს გამართავს.
თემა: “თიბისი” ბანკის მიერ “კავკასუს ონლაინის” აქციების მითვისებისა და გასხვისების მცდელობა.
13:00  საფინანსო-საბიუჯეტო საპარლამენტო კომიტეტის სხდომა გაიმართება.
13:00 –  პარლამენტში საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის სხდომა გაიმართება.
13:00 –  საქართველოს პარლამენტის წევრები საბერძნეთის ელჩს საქართველოში, ელეფტერიოს პროიოს შეხვდებიან.
13:00 –  “პრაიმტაიმის” პრესკლუბში ადვოკატი ელზა ჯმუხაძე და ბიზნესმენი თამაზ ელიზბარაშვილი პროკურატურის მიერ მის დაკავებასთან დაკავშირებით საგანგებო განცხადებას გააკეთებს.
13:00 –  სასტუმრო “შერატონ მეტეხი პალასში” გაიმართება “პი-ემ-სი კვლევითი ცენტრის” მიერ მომზადებული მიმდინარე კვლევის პრეზენტაცია და საჯარო დისკუსია.
თემა: “საქართველოს საშუალოვადიანი ფისკალური პოლიტიკის მადგრადობის ანალიზი”.
13:00 –  “პირველის” პრესკლუბში “კუს ტბის” ყოფილი მეწილეები რამაზ გიორგობიანი და ილია კაკაბაძე პრესკონფერენციას გამართავენ.
თემა: ბიზნესმენი ბესიკ ხარძიანი, რომელიც სამართლიანობის აღდგენის მოთხოვნით გამოდის.
13:30 – “პირველის პრესკლუბში საზოგადოებრივი კომუნიკაციების მართვის სპეციალისტი არჩილ გამზარდია პრესკონფერენციას გამართავს.
თემა: არასამთავრობო ორგანიზაცია “მოქალაქე”.
14:00-  სახალხო დამცველი ჭიათურის მაღაროში დასაქმებულებს და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდება. ჭიათურის კულტურის სახლი
14:00 – “პირველის” პრესკლუბში “დემოკრატიული მოძრაობის” ლიდერი ნინო ბურჯანაძე პრესკონფერენციას გამართავს.
თემა: მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების შეფასება.
14:30 – ქუთაისის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” პრეზენტაციას გამართავს.
თემა: “ნაციონალურ მოძრაობაში” დაგეგმილი ცვლილებები”.
მის.: ქუთაისი, პუშკინის ქ. N6
5:00 – ტექნიკური უსაფრთხოებისა და სერტიფიცირების სფეროში საერთაშორისო კომპანია TUV Rheinland Group-ის დელეგაციის საქართველოში ვიზიტის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართება.
16:00 – სასტუმრო “ქორთიარდ მარიოტში” TNS და IREX რადიო რეიტინგების კვლევის შედეგების პრეზენტაციას გამართავს.
საკონტაქტო პირი თიკა ბაშარული – 577 16 88 00; ანკა ნიჟარაძე – 599 11 89 80
18:00 –  სახალხო დამცველი ქუთაისის მიუსაფართა თავშესაფარს მოინახულებს.
18:00 –  “თიბისი გალერეაში” გაიხსნება მხატვარ გია ხუციშვილის ნამუშევრების პერსონალური გამოფენა.