14:00 ინტერფრაქციული ჯგუფის სხდომა
14:00 პრაიმტაიმის პრესკლუბში ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი შოთა მალაშხია მიმდინარე პოლიტიკურ საკითხებთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს
14:00 კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოში, კვიპროსის რესპუბლიკის კომუნიკაციებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი შეხვედრას გამართავს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალურ დირექტორთან მერაბ ბოჭოიძესთან.
14:30 პრაიმტაიმის პრესკლუბში რადიო მუზას თანამშრომლები და კონსერვატორიის რექტორი რეზო კიკნაძე, მხატვარი მურაზ მურვანიძე და მწერალი რატი ამაღლობელი ამიერკავკასიაში არსებული კლასიკური მუსიკის ერთადერთი რადიო მუზა-ს დაშლასთან დაკავშირებით განცხადებას გააკეთებენ
15:00 საზოგადოებრივი მაუწყებლის სააქტო დარბაზში 2013 წლის ევროვიზიის მონაწილეები ნოდი ტატიშვილი და სოფო გელოვანი მედიის საშუალებით საზოგადოებას წარუდგენენ 2014 წლის ქართველ კონკურსანტს.
16:00 ჰოლოკოსტის მსხვერპლთა დღის აღსანიშნავად კინოთეატრში “ამირანი” [მცირე დარბაზი ხელმარცხნივ] გაიმართება ტომაჟ მაგიერსკის დოკუმენტური ფილმის “ბლინკი და მე “ ქართული პრემიერა. ფილმის ჩვენებას დაესწრება გაეროს მუდმივი კოორდინატორი საქართველოში ნილს სკოტი.
17:00 კვიპროსის რესპუბლიკის კომუნიკაციებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს დაათვალიერებს.
17:00 ჰოლოკოსტის მსხვერპლთა დღის აღსანიშნავად ე. ახვლედიანის სახ. ბავშვთა ნახატების გალერეაში [აღმაშენებლის გამზ. 136] გაიმართება ბავშვთა ნახატების გამოფენის გახსნა .გამოფენის გახსნას დაესწრებიან გაეროს მუდმივი კოორდინატორი საქართველოში ნილს სკოტი და ისრაელის ელჩი საქართველოში იუვალ ფუქსი .
18:00 პარლამენტის ბიუროს სხდომა
18:00 საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართება პროექტის „ჩვენ ვკითხულობთ, ვსწავლობთ და ვასურათებთ „ვეფხისტყაოსანს“ პრეზენტაცია.