10:45 – ვენეციის კომისიის დელეგაცია იუსტიციის სახლს ეწვევა.
11:00 – ვენეციის კომისიის დელეგაციის შეხვედრა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარესთან, დავით უსუფაშვილთან.
11:00 – სასტუმრო “შერატონ მეტეხი პალასში” პრემიერ–მინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი ქართული და უცხოური მედიის წარმომადგენლებს შეხვდება.
11:00 – სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტოში, მინისტრი ლევან ყიფიანი ძიუდოში თბილისის გრან პრის საორგანიზაციო საკითხებთან დაკავშირებით ძიუდოს საერთაშორისო ფედერაციის ექსპერტებს შეხდება.
12.00 – თბილისის საკრებულოს უმცირესობა მერიის ტრანსპორტისა და კეთილმოწყობის სამსახურების წარმომადგენლებს შეხვდება, სადაც 2014 წლის ბიუჯეტის ჩაგდებით შესაძლო საფრთხეებს განიხილავს.
12.00 – თბილისის საკრებულოში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის კომისიის სხდომა გაიმართება.
თემა: ბოლო დროს პროკურატურიდან გათავისუფლებულ პირთა საქმეები.
12.00 – ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრის ახალი ანგარიშის “სოფლის მეურნეობის სტრატეგია: საერთაშორისო გამოცდილება და საქართველო” პრეზენტაციას გამართავს. სასტუმრო “რედისონ ბლუ ივერია”
12:00 – “პოლიტიკოს” პრესკლუბში დიმიტრი შაშკინი პრესკონფერენციას გამართავს.
თემა: ვიდეოჩანაწერები სასჯელაღსრულების სამინისტროში (მერაბიშვილის საქმე).
მის: კოსტავას ქ. #60
12:00 – საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ინიციატივით, სამინისტროში პრეზენტაცია გაიმართება.
თემა: “რა კავშირშია კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა ეკონომიკის განვითარებასთან”.
12:00 – “პირველის” პრესკლუბში საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ჯაბა სამუშია პრესკონფერენციას გამართავს.
თემა: თბილისის ბიუჯეტი.
მის: წერეთლის გამზ. #116, ბიზნეს ცენტრი “დიდუბე პლაზა”, II სართული, საკონტაქტო პირი ლიკა რამიშვილი – 595 03 77 22
12:30- “პირველის პრესკლუბში “სამართლიანი საქართველოსთვის” ლიდერი სერგო ჯავახიძე პრესკონფერენციას გამართავს.
მის: წერეთლის გამზ. #116, ბიზნეს ცენტრი “დიდუბე პლაზა”, II სართული
13:00 – “მართლმადიდებელთა კრებულის” წარმომადგენლები ხელოვნების მუზეუმის წინ პრესკონფერენციას გამართავენ, 14:00 საათზე კი მუზეუმიდან მოხდება ლოცვითი სვლა მთაწმინდაზე – ექვთიმე ღვთისკაცის საფლავზე, სადაც ჩატარდება ლოცვა-ვედრება ქართული განძის დაცვისათვის. თემა: “სიწმიდეებისა და საგანძურის სავალალო მდგომარეობა”.
13:00- თბილისის საკრებულოში განსახლების პროგრამის პრეზენტაცია (უბინაოდ მყოფი სხვადასხვა სოციალური სტატუსის მქონე მოქალაქეების საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფის შესახებ) გაიმართება.
13:00 – “პრაიმტაიმის” პრესკლუბში ჟურნალისტი ირმა ინაშვილი პრესკონფერენციას გამართავს. თემა: გოდერძი ჯოლოხავას საქმე.
13:30 – “პრაიმტაიმის” პრესკლუბში ექსპერტი სოსო ცისკარიშვილი მიმდინარე პოლიტიკურ საკითხებთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
13:30- “პირველ პრესკლუბში” კულტურის მინისტრის მოადგილე მარინა მიზანდარი პრესკონფერენციას გამართავს.
14:00 – “პირველის” პრესკლუბში პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია პრესკონფერენციას გამართავს.
მის: წერეთლის გამზ. #116, ბიზნეს ცენტრი “დიდუბე პლაზა”; საკონტაქტო პირი ლიკა რამიშვილი – 595 03 77 22
14:00 – “პრაიმტაიმის” პრესკლუბში “ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთი ლიდერი გია ბარამიძე პრესკონფერენციას გამართავს.
14:00 – “FrontNEws”–ის პრესკლუბში, საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ–ერთი ლიდერი, პარლამენტის ვიცე–სპიკერი მანანა კობახიძე პრესკონფერენციას გამართავს.