საპირისპიროს ამბობს “სითი პარკის” იურისტი ელენე თოთიბაძე. მისი განმარტებით, 125–ე სეკუნდა მუხლის მოქმედება ვრცელდება იმ შემთხვევაზე, თუ ავტომობილი დგას პარკირების ზონაში, რაც ასახულია ნიშნით P, რადგან მუხლის სახელწოდებაა “დედაქალაქის ტერიტორიაზე ავტოტრანსპორტის პარკირების წესების დარღვევა”.
“თუ P ნიშნის ზონაში პარკირებთ, ამ შემთხვევაში ვრცელდება ეს მუხლი და არა დგომა–გაჩერების ამკრძალავ
ნიშანთან”, – ამბობს ელენე თოთიბაძე „ნეტგაზეთთან“ საუბრისას. მისი თქმით, P ნიშნის მოქმედების ზონაში თუ არასწორად გაჩერებული ავტომობილი ხელს უშლის საგზაო მოძრაობას და იქ არის შესაძლო ევაკუაციის შესახებ გაფრთხილება, მაშინ შეიძლება ევაკუაცია. ხოლო, თუ დგომა–გაჩერების ამკრძალავ ნიშანთან დგას ავტომობილი და იქვე არის გაფრთხილება, მისი დაუყოვნებლივ გადაყვანა უნდა მოხდეს სპეციალურ ავტოსადგომზე.
მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილება ჯერ გამოქვეყნებული არ არის, DLG & Case–ის დამფუძნებელი მიიჩნევს, რომ იქ ახალი არაფერი  იქნება, რადგან სასამართლომ დააკმაყოფილა მათი საჩივარი, ე.ი. იზიარებს საჩივრის ავტორების პოზიციას.
“მოსამართლემ ან ერთი მხარის არგუმენტები უნდა გაიზიაროს, ან მეორის”, – განუცხადა დიმიტრი  საძაგლიშვილმა “ნეტგაზეთს”.
მომჩივანიც და მოპასუხეც თანხმდებიან, რომ სასამართლოს აღნიშნული გადაწყვეტილება “სითი პარკს” არ ავალდებულებს შეცვალოს დამკვიდრებული პრაქტიკა ავტომობილების დაჯარიმებისა და ევაკუაციასთან დაკავშირებით.
თუმცა დიმიტრი საძაგლიშვილი ამბობს, რომ თუ ბევრი ადამიანი უჩივლებს “სითი პარკს” ამავე მიზეზით, მათ უფრო გაუადვილდებათ საკუთარი პოზიციის დაცვა, რადგან სასამართლომ უკვე შექმნა პრეცედენტი მსგავსი სარჩელის დაკმაყოფილების.
“სასამართლო ყოველთვის მხედველობაში იღებს დამკვიდრებულ პრაქტიკას, მოგვიანებით სხვა მოსამართლე უფრო თამამად დააკმაყოფილებს თქვენს საჩივარს. ეს ნიშნავს, რომ თვითონ “სითი პარკი” იქნება იძულებული შეცვალოს პრაქტიკა, რადგან ეს მას მიაყენებს დიდ ფინანსურ ზიანს, რადგან მოქალაქეები მოითხოვენ ზიანის ანაზღაურებას”, – განუცხადა “ნეტგაზეთს” DLG & Case–ის დამფუძნებელმა დიმიტრი საძაგლიშვილმა, რომელიც ამბობს, რომ “სითი პარკის” პირდაპირ ინტერესშია ავტომობილების საჯარიმო სადგომზე გადაყვანა. ამ შემთხვევაში პირველივე დღეს ავტომობილის მფლობელს 60 ლარის გადახდა უწევს, რომელიც კომპანიის ანგარიშზე ირიცხება, ხოლო ჯარიმა 10 ლარი ბიუჯეტში მიდის. შესაბამისად, რაც მეტ ავტომობილს გადაიყვანს კომპანია დაცულ ავტოსადგომზე, მით უფრო მეტ მოგებას ნახავს.
“ნეტგაზეთმა” “სითი პარკს” თხოვა ინფორმაცია, თუ რამდენი ავტომობილი გადაიყვანეს, ჯამში, საჯარიმო ავტოსადგომზე, ან საშუალოდ თვეში რამდენი გადაყავთ, თუმცა განგვიცხადეს, რომ ეს არის კომპანიის შიდა, კონფიდენციალური ინფორმაცია, რომელსაც არ გასცემენ.
“მათ განაცხადეს, რომ თურმე “სითი პარკი” არასწორად აჯარიმებს მოქალაქეებს 2007 წლიდან და სამომავლოდ ეს შეიზღუდება, რაც არ შეესაბამება სიმართლეს. როდესაც ავტომანქანა დადგება ამკრძალავ ნიშანზე, მოხდება ევაკუაცია და დაჯარიმება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის შესაბამისად. ამას გავასაჩივრებთ და დიდი იმედი გვაქვს, რომ სააპელაციო სასამართლო საფუძვლიანად შეისწავლის საქმეში არსებულ მასალებს”, – ამბობს “სითი პარკის” იურისტი ელენე თოთიბაძე.
2007 წელს თბილისის მერიის მიერ გამოცხადებულ აუქციონში გაიმარჯვეს კომპანიებმა -“ამაგონი” და “შოჰან პარკინგ სერვისი”, რომელთა გაერთიანების შედეგადაც დაფუძნდა “სითი პარკი”. “სითი პარკის” დირექტორები არიან -ისრაელის მოქალაქეები ნათან შორერი და პილა დავიდი.  ამ კომპანიას ფლობს ასევე ისრაელში რეგისტრირებული შპს “პარკ-კინგ ინთერნეიშენალი”.