11:00 საქართველოს თავდაცვის მინისტრი თინათინ ხიდაშელი და გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს ვაზიანში IV მექანიზირებული ბრიგადის საკონფერენციო დარბაზში უმასპინძლებენ.
მის.: დაბა ვაზიანი, IV მექანიზირებული ბრიგადის ბაზა
საკონტაქტო პირი: თეო კერძევაძე – 577 19 00 96, ნინო ყულოშვილი – 599 74 22 41
11:00 სასტუმროში ,,თბილისი მარიოტი’’ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია თბილისის, ქუთაისისა და ბათუმის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებში სისხლის სამართლის პროცესების მონიტორინგის N7 ანგარიშის პრეზენტაციას გამართავს.
11:00 “რეპორტიორის” პრესკლუბში საქართველოს პარლამენტის წევრი ირაკლი სესიაშვილი ბრიფინგს გამართავს.
თემები: პატრიარქის ინიციატივა; ხელისუფლების წინააღმდეგ მიმართული პროვოკაციები; ბიძინა ივანიშვილის განცხადებები; არსენ ავაკოვის განცხადება სააკაშვილსა და ზღულაძეზე.
11:30 სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ხელმძღვანელი პირები  თხილის დარგის განვითარებისადმი მიძღვნილ კონფერენციას დაესწრებიან.
22 ივნისი
11:30 “პირველ პრესკლუბში” ორგანიზაცია „ახალგაზრდა ადვოკატების“ იურისტი სალომე გოგლიძე მონიტორინგის შედეგებს წარმოადგენს, თემაზე: „რომელი უცხოური კომპანიები არ სარგებლობენ ბრენდის სტატუსით საქართველოში, რა უნდა იცოდნენ მომხმარებლებმა ასეთი კომპანიების პროდუქციის შესახებ და რამდენად ხდება აღნიშნული კომპანიების მხრიდან დასაქმებულთა შრომითი უფლებების დაცვა?“
მისამართი: წერეთლის №116, ბიზნეს-ცენტრი „დიდუბე პლაზა“, მე-2 სართ.