10:00- 18:00 – სასტუმროში რედისონ ბლუ ივერია ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ბიურო მასპინძლობს სამხრეთ კავკასიის რეგიონულ ენერგეტიკულ კონფერენციას „სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მდგრადი ენერგეტიკის პოლიტიკა: განვითარების შესაძლებლობები და არჩევანი“.
12:00 საათზე სასტუმრო ,,ამბასადორში“ ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურთან არსებული საკონსულტაციო-სათათბირო საბჭო სამსახურის ხელმძღვანელთან ირაკლი შიხიაშვილთან ერთად შეიკრიბება.
12 საათზე მემარცხენე ალიანსის ლიდერები თბილისის მერიასთან გამართავენ ბრიფინგს საზოგადოებრივი ტრანსპორტის კონდიცირებასა და სამსახურში არსებულ სხვა პრობლემებზე, ასევე მოვითხოვთ მერიის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრას
15:00 საათზე საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში გაიმართება სისხლის დონორთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი პრესკონფერენცია სლოგანით გმადლობ, რომ სიცოცხლე გადამირჩინე!
15:00 საათზე, მულტიმედია საგანმანათლებლო ცენტრში, ტარდება მასტერკლასი – კონფლიქტების სენსიტიურად გაშუქების თემაზე, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტისა და კავკასიის უნივერსიტეტის მედია სკოლის სტუდენტებისთვის.
17 საათზე, ეროვნული ბიბლიოთეკის მესამე კორპუსის  საკონფერენციო დარბაზში გაიმართება პრეზენტაცია ,,თანამედროვე მიგნებები ადრეული განათლების სფეროში”
19:30 საათზე, ჰეიდარ ალეიევის სახელობის სკვერში უფლებადამცველები აქციას გამართავენ.