11:00 საათზე თბილისის მერი დავით ნარმანია სოფელ თხინვალასთან მისასვლელი გზის კაპიტალურ სამუშაოებს დაათვალიერებს.
11:00 თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის სხდომა ქუთაისი, საკონფერენციო დარბაზი
11:00 განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის სხდომა ქუთაისი, დარბაზი N306
11:00 საათზე თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა-თბილისის” თავმჯდომარე ირაკლი აბესაძე ბრიფინგს გამართავს. თემა: მერიაში საკადრო პრობლემები
11:00-ზე თბილისის საკრებულოს ფრაქცია „გაერთიანებული დემოკრატიული მოძრაობის“ თავმჯდომარე ზაზა ვეკუა პორტალ „კვირას“ პრესკლუბში პრესკონფერენციას გამართავს. თემები: თბილისის მერის მრჩევლები და ბიუჯეტის კორექტირება; მერიის ბიუჯეტის აუთვისებელი თანხები; პრემიები და დანამატები; საბავშვო ბაღებში რეგისტრასიის პროცესი.
11:30-ზე საქართველოს ტურიზმის დეპარტამენტის თავმჯდომარე პორტალ „კვირას“ პრესკლუბში პრესკონფერენციას გამართავს. თემა: ტურისტული სეზონი და ტურისტები საქართველოში.
11:30 საათზე, “პირველ პრესკლუბში”„ყოფილი პოლიტპატიმრები – ადამიანის უფლებებისთვის“ ხელმძღვანელი ნანა კაკაბაძე, “ნაციონალური მოძრაობის” წევრების პარტიის დატოვებასთან და მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
11:30 საათზე, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი მიხეილგიორგაძე ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (ისმო) გენერალურდირექტორს ფრენსის გარის შეხვდება.
12:00 საათზე, “პირველ პრესკლუბში” “დემოკრატიული მოძრაობის” პოლიტიკური მდივანი გიგლა ბარამიძე, “ნაციონალური მოძრაობის” წევრების პარტიის დატოვებასთან და მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
12:00 ევროპასთან ინტეგრაციისა და საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტების გაერთიანებული სხდომა ქუთაისი, დარბაზი N302
13:00 საათზე თბილისის მერი დავით ნარმანია თბილისის წიგნის XVII საერთაშორისო ფესტივალს ესტუმრება. მის: ექსპო ჯორჯია; მე-11 პავილიონი.