თანაინვესტირების კერძო ფონდის პრეზენტაცია 2013 წლის 30 სექტემბერს შედგა და მისი გაცხადებული კაპიტალი 6 მილიარდია. საქართველოს პრემიერ–მინისტრის, ბიძინა ივანიშვილის კაპიტალი ფინდში საერთო მოცულობის 15 პროცენტია.
რა ქონებას ფლობს ალექსანდრე მაშკევიჩი და მისი კავშირი საქართველოსთან
58 წლის ებრაელი მილიარდელი ალექსანდრე მაშკევიჩი  „ფორბსის“ სიაში  უმდიდრეს ისრაელის მოქალაქეებს შორის 3,7 მილიარდი დოლარის  კაპიტალით მე–6 ადგილზეა. მილიარდელი დაოჯახებულია და ორი შვილი ჰყავს.
ალექსანდრე მაშკევიჩს საქართველოში ახლო ურთერთობა აქვს საქართველო–ისრაელის ბიზნესპალატის ხელმძღვანელ იციკ მოშესთან. 2009 წელს ალექსანდრე მაშკევიჩის კაპიტალით თბილსის უძველესი სინაგოგას აღდგენა მოხდა, რომელსაც მაშკევიჩის დედის საპატივცემულოდ „ბეით რახილი“ ეწოდა.  სინაგოგის გახსნას მილირდელი თავად დაესწრო. თბილისში ვიზიტისას  საქართველოს პატრიარქ ილია მეორეს შეხვდა. სინაგოგის გახსნის ცერემონიალში სქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილიც მონაწილეობდა.
რაც შეეხება ალექსანდრე მაშკევიჩის ბიზნესინტერესებს საქართველოში, მისი კაპიტალის მონაწილეობის შესახებ ადგილობრივ ბიზნესში და ბიძინა ივანიშვილთან საერთო ბიზნესის შესახებ ინფორმაცია არ იძებნება.
ქართული „ფორბსის“ ინფორმაციით, 2004 წელს  წელს მაშკევიჩის  კომპანიამ სცადა ტენდერით მოეპოვებინა ზესტაფონის „ფეროს”, „ჭიათურმანგანუმისა” და ვარციხეჰესების კასკადის ერთიანი საპრივატიზებო პაკეტი, მაგრამ უშედეგოდ.
ალექსანნდრე მაშკევიჩი 1954 წელს ყირგიზეთში, ბიშკეკში დაიბადა. დედა, რახელ იოფე ცნობილი ადვოკატი, ხოლო მამა, ანტონ მაშკევიჩი ექიმი იყო. 1970 წელს ალექსანდრე მაშკევიჩმა ჩააბარა ყაზახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტზე. 1981 წელს დაიცვა დისერტაცია.
1986 წლიდან მაშკევიჩმა დაიწყო ბიზნესი ყაზახეთში. 2000 წელს გახდა ევრაზიის მეწარმეთა კავშირის თავმჯდომარე. ამავე წელს მისი ინიციატივით შეიქმნა ებრაელების კონგრესი ყაზახეთში. ალექსანდრე მაშკევიჩი, ამავე დროს,  საქმინობს ევროპის და მსოფლიოს ებრაელთა კონგრესის აღმასრულებელ კომიტეტში.
2011 წელს მან დატოვა ებრაელთა ევროაზიუირი კონგრესის თავმჯდომარის თანამდებობა.  მაშკევიჩს ახლო ურთიერთობა აქვს ყაზახეთის პრეზიდენტ ნურსულთან ნაზარბაევთან და ისრაელის პრეზიდენტ შიმონ პერესთან.
ალექსანდრე მაშკევიჩი სამთო–მეტალურგიულ იმპერიას Eurasian Natural Resouroes Corp-ს ფლობს. რომელიც მსოფლიო ბაზრის გლობალური მოთამაშეა. მაშკევიჩი ასევე ფლობს სოკოლოვსკო–სარბაისკის სამთო–გამამდიდრებელ კომბინატს, სადაც მოიპოვებენ რკინის მადანს და მისი რეალიზაცია რუსეთის ბაზარზე ხდება.