პატიმართა წამების საკითხებზე დაწყებული კვლევის მიზანი და მოსალოდნელი შედეგები
კვლევისათვის საჭირო კითხვარები, რომლებიც არასამთავრობო სექტორის მონაწილეობით და საერთაშორისო გამოცდილების გამოყენებით შედგა, უკვე დაბეჭდილია. კვლევის მთავარი მიზანი კი მთავრობისთვის რეკომენდაციების შემუშავებაა.
მეთოდოლოგიის შესახებ დღევანდელ კონფერენციაზე სოციოლოგმა იაგო კაჭკაჭიშვილმა ისაუბრა:
“კვლევის ფარგლებში გაანალიზდება ყველა აქამდე გაკეთებული ანგარიში თუ დოკუმენტი, რომელიც იმ საკითხებს ეხება, რაც ჩვენი ინტერესის საგანია. რაც შეეხება უშუალოდ მსჯავრდებულების გამოკითხვას, ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ ეს მოხდეს ჩაღრმავებული ინტერვიუს სახით. მართალია აქ დგება გულწრფელობის საკითხი, მაგრამ ეს საქმე იმდენად რეზონანსული იყო და იმდენად ბევრ ადამიანს შეეხო, რომ არ გვგონია პატიმრებს საკუთარ გამოცდილებაზე გაუჭირდეთ საუბარი, მით უმეტეს, რომ მაქსიმალურად იქნება დაცული მათი ანონიმურობა და პირის მაიდენტიფიცირებელი არანაირი ნიშანი კვლევაში არ იქნება”, – აცხადებს იაგო კაჭკაჭიშვილი.
მისივე თქმით, სულ 600 პატიმარი და 600 ყოფილი პატიმარი გამოიკითხება, ციხეებში პატიმრებს არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები გაესაუბრებიან. როგორც სასჯელაღსრულების მინისტრი სოზარ სუბარი აცხადებს, მათთვის ყველა საპატიმროს კარი ღია იქნება:
“ყველა საპყრობილე იქნება ღია, სადაც მოისურვებენ შესვლას, ნაწამები პატიმრები არიან პრაქტიკულად ყველგან, შესაბამისად, ყველგან მზად ვართ შევქმნათ მაქსიმალურად კარგი პირობები სამუშაოდ”, – აცხადებს სოზარ სუბარი. მისივე თქმით, იმ პირობების გამოსწორებას, რაც ციხეებში იყო, დიდი ძალისხმევა სჭირდება:
“ეს არ იყო მხოლოდ ყოველდღიური წამება პატიმრების, ეს იყო ის პირობები, რომლებშიც პატიმრები იმყოფებოდნენ, ის კვება, ჯანდაცვისადმი სრული უყურადღებობა, ინფრასტრუქტურა. ამის გამოსწორებას სჭირდება ძალიან დიდი ძალისხმევა. წამება ერთ დღეში დამთავრდა, მაგრამ ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება, ამდენი ნაწამები პატიმრის იმ შოკური მდგომარეობიდან გამოყვანას დრო და კოორდინირებული მუშაობა სჭირდება”, – აღნიშნა სუბარმა.
“საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივის” ხელმძღვანელი, ყოფილი სასჯელაღსრულების მინისტრი გიორგი ტუღუში კვლევის წანმოწყებას დადებითად აფასებს:
“სასჯელაღსრულების სისტემაში ყოველთცის იყო, არის და იქნება პრობლემები, თუმცა პრობლემების მასშტაბურობა არის სხვადასხვა. კარგია, რომ კვლევა დაიწყო, თუმცა მთავარია კვლევას მოჰყვეს შედეგები და გარკვეული რეფორმების განხორციელება”, – აცხადებს ტუღუში.
დღევანდელ შეხვედრაზე საქართველოში პენიტენციურ სისტემაში არსებულ პრობლემებსა და გამოწვევებზე ციხის კვლევების საერთაშორისო ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრმა, ბრიტანეთის ლორდთა პალატის წარმომადგენელმა ბარონესა ვივიენ სტერნმაც ისაუბრა.
ვივიენ სტერნის თქმით, საპატიმროებში კარგი ინფრასტრუქტურის არსებობა მნიშვნელოვანია, თუმცა “ადამიანი შეიძლება კარგად გარემონტებულ შენობაშიც აწამონ”, ამიტომ ციხეში არსებული მდგომარეობის მონიტორინგი მუდმივად უნდა მიმდინარეობდეს: