9:00 – სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე „ქბრბ მეცნიერებისა და შედეგების მართვის მსოფლიო კონგრესს“ გახსნის.
11:00 საათზე, პრაიმტაიმის პრესკლუბში, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, გიორგი სიგუასა და „Georgia Summer Fest“-ის ორგანოზატორების ერთობლივი პრესკონფერენცია გაიმართება
11:00 – “პირველ პრესკლუბში” კოალიცია “ქართული ოცნების” კრწანისის მაჟორიტარობის კანდიდატი ბექა ნაცვლიშვილი პრესკონფერენციას გამართავს. თემა: წინასაარჩევნო გარემო, თვითმმართველობის არჩევნები.
მის: წერეთლის გამზ. #116, ბიზნეს ცენტრი “დიდუბე პლაზა”, საკონტაქტო პირი ლიკა რამიშვილი – 595 03 77 22
11.30 – პრაიმტაიმის პრესკლუბში, გიორგი გაბედავა „იმედის ფესტივალთან“ დაკავშირებით განცხადებას გააკეთებს.
11:30 – “პირველ პრესკლუბში” “ნინო ბურჯანაძე – ერთიანი ოპოზიციის” გლდანის ლუწების მაჟორიტარობის კანდიდატი როსტომ თვარაძე პრესკონფერენციას გამართავს.
12: 00 – თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე ირაკლი შიხიაშვილი იტალიელ არქიტექტორებს შეხვდება და მათთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერს ხელს.
12:30- “პირველ პრესკლუბში” “ყოფილი პოლიტპატიმრები – ადამიანის უფლებებისთვის” ხელმძღვანელი ნანა კაკაბაძე და მცხეთის მერობოს კანდიდატის შტაბის ხელმძღვანელი გიორგი გოგიძე პრესკონფერენციას გამართავენ.
13:00 – პრაიმტაიმის პრესკლუბში, პრესკონფერენციას გამართავს ფონდი „კასცი“-ს წარმომადგენლები. თემა: ამიერკავკასიაში ჰოსტინგის ტიპის პირველი თავშესაფარის გახსნა, რომელიც ძალადობის მსხვერპლ ქალებს შეიფარებს. ფონდის წარმომადგენლები ისაუბრებენ ძალადობის ფაქტებზე.
13:00 – საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე ჟურნალისტებს სასწავლო დაწესებულებების სამშენებლო-სარეაბილიტაციო გეგმას გააცნობს. ადგილი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; მის.: უზნაძის 52
17:00 – კულტურის სამინისტროში გაიმართება საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს მხარდაჭერით განხორციელებული კონკურსის „მომავლის მწერალი“ გამარჯვებულების დაჯილდოება.