08:15 საათზე, სასტუმრო Holiday Inn-ში, ევროპის ქვეყნების არმიების მთავარ სერჟანტთა მე-8 ყოველწლიური კონფერენცია გაიხსნება. ფორუმს საქართველოს შეიარაღებული ძალების მთავარი სერჟანტი ალუდა კოპალიანი და საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოადგილე ბრიჯიტ ბრინკი გახსნიან.
მისამართი: თბილისი, 26 მაისის მოედანი, სასტუმრო Holiday Inn
10:00 საათზე, „შერატონ მეტეხი პალასში”, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობისა და საქართველოს სტანდარტებისა და მეტროლოგიის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით სემინარი გაიმართება.
11:30 არასაპარლამენტო ოპოზიციის ლიდერები კახა კუკავა, მამუკა კაციტაძე და მანანა ნაჭყებია ოზურგეთის მერობის და გამგებლობის კანდიდატებს წარადგენენ.
მისამართი: ოზურგეთის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრი, ჭავჭავაძის ქ. #14
11:30 საათზე, ორგანიზაცია „ახალგაზრდა ადვოკატების“ თანადამფუძნებელი და ხელმძღვანელი, არჩილ კაიკაციშვილი, „რეპორტიორის“ პრეს–კლუბში, სპეციალურ განცხადებას გააკეთებს, თემაზე: „სასამართლო „ლიბერთი ბანკის“ წინააღმდეგ საქმის განხილვას იწყებს – მონოპილისტი ბანკი, რომელიც მომხმარებლის უფლებებს არღვევს, კაბალურ ხელშეკრულებებს დებს და მოქალაქეებს უკანონოდ აკისრებს ჯარიმებს“.
მისამართი: მისამართი: ქ. თბილისი, იოსებიძის ქუჩა #57, I სართული.
საკონტაქტო პირი: სოფიო აზარიაშვილი 551 081803
12:00 საათზე, „რეპორტიორის“ პრესკლუბში ლალი მოროშკინა, იური ვაზაგაშვილი, ია მეტრეველი საგანგებო განცხადებას გააკეთებენ თემა: ვინ მართავს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს.
12:30 საათზე “პირველ პრესკლუბში” “ბურჯანაძე – ერთიანი ოპოზიციის” გლდანის რაიონის მაჟორიტარობის კანდიდატი ბესო დანელია პრესკონფერენციას
გამართავს. თემა: წინასაარჩევნო გარემო, თვითმმართველობის არჩევნები.
მისამართი: წერეთლის 116, ბიზნეს ცენტრი “დიდუბე პლაზა” მე-2 სართ.
საკონტაქტო პირი: ლიკა რამიშვილი 595 03 77 22
13:00 საათზე, სასტუმრო “რედისონ ბლუ ივერიაში” ნოდერლანდების ინსტიტუტი მრავალპარტიული დემოკრატიისთვის (NIMD) ამომრჩეველთა საინფორმაციო ვებ–გვერდის www.partiebi.ge პრეზენტაციას გამართავს.
13:00 საათზე, “პირველ პრესკლუბში” საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი ზურაბ აბაშიძე პრესკონფერენციას გამართავს. თემა: მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები.