თბილისის მერიამ “ნეტგაზეთს” განუცხადა, რომ არ აკეთებენ კომენტარს გუდიაშვილის სკვერის განვითარების პროექტთან დაკავშირებით. worldarchitecturenews.com-ის ცნობით ავსტიულმა კომპანიამ Zechner & Zechner გაიმარჯვა კონკურსში თბილისში, გუდიაშვილის მოედანზე, მულტიფუნქციური პროექტის განსახორციელებლად.
დღემდე ცნობილი არ ყოფილა თბილისის მთავრობის მიერ გუდიაშვილის სკვერის განახლებაზე გამოცხადებული საერთაშორისო კონკურსის შესახებ. მერია ინფორმაციას არც ამ დროისთვის ავრცელებს.
worldarchitecturenews.com -ის გამოქვეყნებული ინფორმაციით კი პროექტის ამოცანას გუდიაშვილის სკვერის გარშემო მულტიფუნციური სივრცის შექმნა წარმოადგენდა – მაღაზიებით, ოფისებით და რესტორნებით. “ნაწილობრივ ეს გულისხმობს არსებული შენობების განახლებას, მაგრამ ძირითადად თავიდან აშენდება”.
Zechner & Zechner-ს პროექტის მიხევდით, შენობების პირველი სართულები ნაწილობრივ გამოყენებული იქნება რესტორნებისთვის, ოფისები და საცხოვრებლები კი ზედა სართულებზე განთავსდება.
საიტზე გამოქვეყნებულია რამდენიმე ფოტო, რომლის მიხევდითაც მოედანს ისტორიული სახე შენარჩუნებული არა აქვს, თუმცა Zechner & Zechner განმარტავს, რომ არსებულ შენობებს ისტორიულ სახეს შეუნარჩუნებენ.
თავად Zechner & Zechner თავის ვებ გვერდზე ჯერჯეჯრობით არა აქვთ გამოქვეყნებული ინფორმაცია თბილისის პროექტის შესახებ.