გიორგი ქადაგიძე: რას ნიშნავს პერსონალური სანქციები და ვის ეხება ისინი?
ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი გიორგი ქადაგიძე (2009-2016 წლებში) განმარტავს თუ რას ნიშნავს პერსონალური სანქციები, ვის ეხება და რა გავლენა ექნება დასანქცირებულ პირებზე.
„ნეტგაზეთი“ გიორგი ქადაგიძის პოსტს უცვლელად გთავაზობთ:
ვის შეეხება?
სანქციები ეხება ყველა ფიზიკურ თუ იურიდიულ პირს რომელიც:
უფრო მარტივად რომ გავიგოთ, ავიღოთ ბელორუსიის მაგალითი;
ვინ მოხვდა ასეთ სიაში?
კიდევ უფრო მარტივად რომ გავიგოთ, თუ თქვენ ხართ სატრანსპორტო კომპანიის თანამშრომელი, რომელსაც გადაჰყავს სპეცდანიშნულების რაზმი — დიდი ალბათობით დასანქცირდებით, ან თუ ხართ მობილური კავშირგაბმულობის ოპერატორი, რომელიც მათ კავშირს უზრუნველყოფს, დასანქცირდებით და ა.შ.
ეს სანქციები არ შეეხება მხოლოდ მთავრობას, ივანიშვილს ან 84 „პარლამენტარს“, ამოქმედებისას ის შეეხება ყველა პირდაპირ თუ ირიბად ჩართულ პირს.
რა შეზღუდვებში გამოიხატება სანქციები?
აკრძალულია ნებისმიერი ტრანზაქცია, გარიგება, საქონლის ან პროდუქციის მიწოდება, მათი სახელით მესამე პირებთან ურთიერთობა ან ხელშეწყობა, ასევე იმ ქვეყნებში გადაადგილება, რომელმაც სანქცია დაადო, მოკლედ კეთროვანი ხდები ყველასთვის.
ამერიკულ სანქციებს როგორც წესი სარკისებურად იღებს კანადა და დიდი ბრიტანეთი, ინდივიდუალურად ევროპის ქვეყნები და ევროკავშირი.
სიის და ქვეყნების გაზრდა გაცილებით მარტივია, მეტწილად მექანიკური ფორმალობაა და საკმარისად სწრაფად ხდება.
იმის გარდა რომ ვერც სანქცირებული პირები და ვერც მათი ოჯახის წევრები ვერ ისწავლიან, იმოგზაურებენ ევროპასა თუ ამერიკაში, ვერ განახორციელებენ ბიზნეს თუ სხვა პირად გარიგებებს, საქართველოშიც ყოველ ნაბიჯზე შეგექმნებათ პრობლემები ელემენტარული ტრანზაქციების შესრულებისას უცხოურ ვალუტაში.
ქვეყნისთვის და “მდუმარე” მსხვილი ბიზნესისთვის რა ზიანი მოაქვს ასეთ სანქციებს, მაგაზე ცალკე დავწერ.
გავიმარჯვებთ სახელოვნად!