ნეტგაზეთი | ლიტერატურული პრემია “საბას” ნომინანტები ლიტერატურული პრემია “საბას” ნომინანტები – Netgazeti
RU | GE  

ლიტერატურული პრემია “საბას” ნომინანტები

სანამ ლიტერატურული პრემია საბა მეცხრედ გაახსენებს თავს ლიტერატორებსა და ლიტერატურის მოყვარულებს, მანამდე 2010 წელს გამოცემული წიგნების ავტორები მთავარ ნომინაციებს ელოდებიან.

სანამ ლიტერატურული პრემია საბა მეცხრედ გაახსენებს თავს მწერლებსა და ლიტერატურის მოყვარულებს, მანამდე 2010 წელს გამოცემული წიგნების ავტორები მთავარ ნომინაციებს ელოდებიან.

კონკურსის ჟიურის მიერ ნომინანტების დასახელებამდე ნეტგაზეთმა გადაწყვიტა რამდენიმე გამომცემლობის კონკურს ”საბაზე” წარდგენილი ავტორების ჩამონათვალი თქვენთვის გაეცნო.  ეს ის წიგნებია, რომლებიც გამომცემლობებმა კონკურსის ორგანიზატორებს უკვე მიაწოდეს. უფრო ზუსტად კი, იმ ავტორების წიგნების ჩამონათვალია, რომლებიც შესაბამის ნომინაციებზეა წარდგენილი.

ბუნებრივია ჩამონათვალში არ არის გამომცემლობების სრული სია.

2011 წლის ივნისში მთავარ პრიზს, ვერცხლის ფრთას და ფულად პრემიას  რვა ავტორს გადასცემენ. 2011 წელს საპრემიო ფონდი 36 ათასი ლარია, რომელიც გამარჯვებულ ავტორებზე გადანაწილდება.

ზემოთ ჩამოთვლილი ნომინაციების გარდა, კიდევ ერთი პრიზი გაიცემა: პრემია ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის.

ტრადიციულად საბას ნომინანტებს 5– კაციანი ჟიური ადგენს. როგორც წესი, მათი ვინაობა გასაიდუმლოებულია, ჟიურის შემადგენლობაც –მუდმივად ცვალებადი.

2011 წლის თებერვლის ბოლოს “საბაზე” წიგნის წარგდენის ვადა ამოიწურა. ყველა ის წიგნი, რომელიც გამომცემლობებმა ან თავად ავტორებმა წარადგინეს სასურველ ნომინაციაზე, ჟიურის მაგიდაზე გადაინაცვლებს.

 

N

წლის საუკეთესო პოეტური კრებული

გამომცემლობა

1

დათო ყანჩაშვილი „სიფხიზლის გამო“

დიოგენე

2

თემურ ჩხეტიანი „უადრესატოდ“

დიოგენე

3

ლელა სამნიაშვილი „ფრაქტალები“

სიესტა

4

ეკა ქევანიშვილი „აქ ნუ დადგებით“

დიოგენე

5

დარეჯან სუმბაძე მეტალის პეპელა ჩრდილი

სიესტა

6

პაატა შამუგია „უპირატესობა“

დიოგენე

7

პაკო სვიმონიშვილი „სამკვიდრო“

სიესტა

8

მანანა ჩიტიშვილი „მაინც საქართველო ერქვა’

ინტელექტი

9.

შოთა იათაშვილი „შრამი“

პეგასი

10.

ქეთი ნიჟარაძე „წაუკითხავი ლექსები“

ინტელექტი

11.

მარიამ წიკლაური „თეთრი ხბორები“

პეგასი

12.

კატო ჯახახიშვილი „მარცხნივ“

საუჯე

13.

გივი ალხაზიშვილი „ჩაბრუნებული მზერა“

საუნჯე

14.

15.

ნიჯა ჯორჯანელი „სიმღერები დაწყვეტილი სიმებისთვის“

ნინო დარბაისელი ”ვიტა ბრევი”

საუნჯე

სიტყვა

 

N

წლის საუკეთესო პროზაული კრებული

გამომცემლობა

1.

ზურაბ ლეჟავა „უხურდავებელი მონეტა“

ბაკურ სულაკაური

2.

ნინო თარხნიშვილი „სათაური 37–ე გვერდზე“

დიოგენე

3.

გურამ მეგრელიშვილი „ადამიანის ქალაქი“

დიოგენე

4.

ბექა ქურხული „შეხვედრა მას შემდეგ“

პეგასი

5.

ბესო სოლომონაშვილი „რეისი ლონდონი –ზუზუმბო“

დიოგენე

6.

ირაკლი ქასრაშვილი „რეპეტიცია“

პეგასი

7.

ლადო კილასონია „როცა უკვე დაგაგვიანდა“

პეგასი

8.

თემო ჯაფარიძე „ბედნიერი სიჩუმე“

კავკასიური სახლი

 

N

წლის საუკეთესო დებიუტი

გამომცემლობა

1.

თამთა მელაშვილი „გათვლა“

დიოგენე

2.

ალექსანდრე ლორთქიფანიძე “ლურჯი“

პეგასი

3.

დათო ქებაძე „ყველა ქალი ჩემია“

სიესტა

4.

მიშა ბახსოლიანი „ყველას უყვარს მარი“

დიოგენე

5.

ირაკლი კაკაბაძე „წერილები და მავთულხლართები“

კავკასიური სახლი

6.

ლუკა ბაქანიძე „ღმერთი ჩემი მოხეტიალე“

კავკასიური სახლი

 

N

წლის საუკეთესო რომანი

გამომცემლობა

1.

დათო ტურაშვილი „ამერიკული ზღაპრები“

ბაკურ სულაკაური

2.

ანა კორძაია სამადაშვილი „შუშანიკის შვილები“

ბაკურ სულაკაური

3.

ლადო კილასონია „აბლაბუდას ზღაპარი“

პეგასი

4.

ბასა ჯანიკაშვილი „ომობანა“

ბაკურ სულაკაური

5.

დეფი გოგიბედაშვილი „ბაღები“

სიესტა

6.

ერლომ ახვლედიანი „კოღო ქალაქში“

სიესტა

 

N

წლის საუკეთესო თარგმანი

გამომცემლობა

1.

ანდრაშ პეტეცი „დაბადების დღე“

სიესტა

2.

ორჰან ფამუქი „მე წითელი მქვია“

ბაკურ სულაკაური

3.

მარტენ პაჟი „როგორ გავხდი იდიოტი“

ბაკურ სულაკაური

4.

ჟან ჟენე „ნოტდ–დამ–დე–ფლერი“

დიოგენე

5.

ვაცლავ ჰაველი „გთხოვთ, მოკლედ“

ბაკურ სულაკაური

6.

ანა გავალდა „მინდა ვიღაც სადღაც მელოდეს“

ბაკურ სულაკაური

7.

უილიამ ბატლერ იეტსი „კელტური მიმწუხრი“

ინტელექტი

8.

ფრიტიოფ ნანსენი „კავკასიიდან ვოლგისკენ“

ინტელექტი

9.

ჟან მარი გუსტავ ლე კლეზიო „გაზაფხული და წელიწადის სხვა დრონი“

ინტელექტი

10.

ავსტრიული მოთხრობა

ბაკურ სულაკაური

11.

ელენე ბოჭორიშვილი „ოპერა“

ბაკურ სულაკაური

12.

საადი შირაზელი „გოლესთანი“

კავკასიური სახლი

13.

ტენესი უილიამსი „კამინო რეალი“

აგორა

 

N

წლის საუკეთესო კრიტიკა, ესსეისტიკა და დოკუმენტური პროზა

გამომცემლობა

1.

ზაზა ბურჭულაძე „კონფორმისტის ჩანაწერები“

ბაკურ სულაკაური

2.

ბაჩანა ბრეგვაძე „ბოლო წლების ჩანაწერები“

ინტელექტი

3.

გივი ალხაზიშვილი „მომავალი წარსული“

სიესტა

4.

ლევან ბრეგაძე „მოგზაურობა „კაუკაზიშე პოსტის“ ფურცლებზე“

არტანუჯი

5.

ნუგზარ მუზაშვილი „გაქცევა ისტორიიდან“

დიოგენე

6.

ლევან ბერძენიშვილი „წმინდა წყვდიადი“

ბაკურ სულაკაური

7.

ტარიელ ჭანტურია „დინოზავრიდან დიზაინამდე“

ინტელექტი

8.

გიორგი კაკაბაძე „ნიკო ფიროსმანი –დაკარგული უბრალოების ძიება“

პეგასი

9.

პაატა ქურდაძე „ფსიქოდელიური ქრონიკა“

სიესტა

10.

გიგი თევზაძე „რეცენზიები“

ბაკურ სულაკაური

11.

ვილენ მარდალეიშვილი „ესა ვარ რაცა ვარ“

ინტელექტი

12.

გელა გამყრელიძე „ომი და შეიარაღება იბერია–კოლხეთში“

ბაკურ სულაკაური

13.

ლია სტურუა „ბედნიერი სიჩუმე“

ბაკურ სულაკაური

14.

დილარ ივარდავა „ესეისტური ეტიუდები“

ინტელექტი

15.

ნაირა გელაშვილი “ფრიდრიჰ ჰიოლდერლინი”

კავკასიური სახლი

16.

შოთა იათაშვილი „დალაგება“

საუნჯე

 

N

წლის საუკეთესო პიესა

გამომცემლობა

1

დათო გაბუნია სხვისი შვილები საპნის ოპუსი

სიესტა

2

ლაშა ბუღაძე „თავი“

ბაკურ სულაკაური

3

ირაკლი სოლომონაშვილი მარილი

ინტელექტი

4

ზურაბ ლეჟავა „უკანასკნელი მალაკანი

ბაკურ სულაკაური

5.

შოთა იათაშვილი „მავედრებელი“

კავკასიური სახლი

სია,რომელსაც ნეტგაზეთი გთავაზობთ, გამომცემლობების მიერ არის მოწოდებული.

ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
თამარ ჩხეიძე