ახალი წიგნები და შეხვედრები მწერლებთან – თბილისის წიგნის მე-19 ფესტივალის პროგრამა

საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია 25-28 მაისს თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალს მეცხრამეტედ გამართავს. ფესტივალი „ექსპო ჯორჯიას“ მე-11 პავილიონში, ყოველდღე, 11:00 საათიდან 20:00 საათამდე, ჩატარდება. ოფიციალური გახსნის ცერემონია გაიმართება 25 მაისს, 13:00 საათზე. წელს ფესტივალის ფოკუს ქვეყანა ნორვეგიაა.

ფესტივალის ღონისძიებების განრიგი:

13:00-14:00 თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალის ოფიციალური გახსნა, საპატიო სტუმრების წარდგენა, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია და მხარდამჭერები;
ევგენი მიქელაძის სახელობის N2 ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლის სიმებიანი კვარტეტი
„ექსპო ჯორჯიას“ მე-11 პავილიონის მთავარი სცენა

14:00-14:30 პანელ-დისკუსიები ქართველი და ნორვეგიელი მწერლების მონაწილეობით: სიმენ ეკერნი/ლაშა ბუღაძე – „ეშინიათ თუ არა მწერლების პოლიტიკოსებს – ლიტერატურა და სახელმწიფო“, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
პავილიონის მთავარი სცენა

14:30-15:00 პანელ-დისკუსიები ქართველი და ნორვეგიელი მწერლების მონაწილეობით: ნილს ჰენრიკ სმითი/დათო ტურაშვილი – „ლიტერატურული გოლები“, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
პავილიონის მთავარი სცენა

15:00-15:30 პანელ-დისკუსიები ქართველი და ნორვეგიელი მწერლების მონაწილეობით: სიგბიორნ მოსტიუ/ზაზა კოშკაძე – „რატომ ფენტეზი?“, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
პავილიონის მთავარი სცენა

15:30-16:00 პანელ-დისკუსიები ქართველი და ნორვეგიელი მწერლების მონაწილეობით: როსკვა კორიცინსკი/სალომე ბენიძე – „გზა: სიტყვები და ადამიანები“, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
პავილიონის მთავარი სცენა

16:00-16:30 გაბრიელ გარსია მარკესის ესეების კრებულის „მოგზაურობა აღმოსავლეთ ევროპაში“ პრეზენტაცია (მთარგმნელი ელზა ახვლედიანი) გამომცემლობა „ინტელექტი“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:00-17:00 კონსულტაცია მკითხველებისთვის და ავტოგრაფების დარიგება ქართველი ავტორებისგან, „ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“
ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობის სტენდი

16:30-16:45 ინფორმაცია გათამაშების შესახებ – გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“ და დეველოპერული კომპანია m2 გაგაცნობთ გათამაშების წესებსა და რეგულაციებს, გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:45-17:00 მარიამ თოიძის წიგნის „მანიპულატორი მისტერიები“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: მარიამ თოიძე და ხათუნა გოგიშვილი) გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:00-17:15 წიგნის „ჩვენი ღირსებანი“ მე-10 ტომის (ქართული კვების შესახებ), პრეზენტაცია (წარმდგენი: მზია რაზმაძე), გამომცემლობა „წიგნი+ერი“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:15- 17:30 წიგნის „ხალხური მედიცინის ენციკლოპედიის“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: ვენერა ქვათაძე და ნანა ქვათაძე), გამომცემლობა „წიგნი+ერი“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:30-18:00 ვიქტორინა, სასაჩუქრე ბარათის გათამაშება, წიგნის მაღაზია „შაქრო ბაბუა“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:00-18:30 სვეტლანა ალექსიევიჩის რომანების „სექენდ ჰენდის დრო“ (მთარგმნელი ნინო ბექიშვილი) და „ომს არ აქვს ქალის სახე“ (მთარგმნელი თამარ კოტრიკაძე) პრეზენტაცია, გამომცემლობა „ინტელექტი“, გამომცემლობა „არტანუჯი“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:30-18:45 ამელი ნოტომის წიგნის „გრაფი ნევილის დანაშაულის“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: გიორგი ძნელაძე და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

12:00-12:30 წიგნის „ჯანმრთელობის ენციკლოპედია ყველა თაობისთვის“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: გივი ჯავაშვილი და გურამ კიკნაძე), გამომცემლობა „პალიტრა L“
პავილიონის მთავარი სცენა

12:30-13:00 ახალი საგამომცემლო პროექტის „აკრძალული წიგნების თარო“ და ამ სერიით გამოცემული რომანების – მაია ენჯელოუს „ვიცი, რად გალობს გალიის ჩიტი“ (მთარგმნელი ანი კოპალიანი), მარიო ვარგას ლიოსას „ქალაქი და ძაღლები“ (მთარგმნელი ლანა კალანდია) და ელის უოკერის „იისფერი“ (მთარგმნელი გია ბერაძე) პრეზენტაცია, გამომცემლობა „ინტელექტი“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:00-13:15 ზეიდი სმითის წიგნის „თეთრი კბილები“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: თამარ ბაბუაძე და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:15-13:30 წიგნის „საქართველოს დამფუძნებელი კრება – 1919“ პრეზენტაცია (წარმდგენი: ირაკლი ხვადაგიანი), „საბჭოთა წარსულის კვლევის ლაბორატორია”
პავილიონის მთავარი სცენა

13:30-14:00 როსტომ ჩხეიძის ბიოგრაფიული რომანების პრეზენტაცია (წარმდგენები: ლია მეტრეველი და როსტომ ჩხეიძე), გამომცემლობა „საქწიგნი“
პავილიონის მთავარი სცენა

14:00-15:00 დინა როლ-ჰანსენი/დეა მეტრეველი – საქართველო და ნორვეგია – მზადება ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის საპატიო სტუმრობისთვის, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
პავილიონის მთავარი სცენა

15:00-15:30 გელა ჩარკვიანის ახალი წიგნის „ნაგერალა 2“ პრეზენტაცია, გამომცემლობა „ინტელექტი“
პავილიონის მთავარი სცენა

15:30-16:00 მარი ბექაურის წიგნის „ანას მომენტის“ პრეზენტაცია (წარმდგენი: მარი ბექაური), „ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:00-16:15 აღმოსავლეთის სერიის ახალი წიგნების: „თაფლის სამხილის“ და „ქვიდან ნაჟური“ სისხლის” პრეზენტაცია (წარმდგენები: გიორგი ლობჟანიძე, დარეჯან გარდავაძე, მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:15-16:45 ბაგრატ ბატონიშვილის „სამზარეულოს წიგნის“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: ვახო ბაბუნაშვილი და ბენდუქიძის კულინარიის აკადემია, მომხსენებელი: ვატო ლეჟავა) და ფურშეტი, „ქარჩხაძის გამომცემლობა“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:45-17:00 დაფნა დიუ მორიეს წიგნის „რებეკა“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: ნათია ჩუბინიძე და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:00-17:15 პაატა შამუგიას ლექსების კრებულის „დედა ენა“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: პაატა შამუგია და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“

17:15-17:45 წიგნის „დაკარგული ისტორია – საქართველოს პოლიტიკური წითელი ჯვარი“ წარდგინება (წარმდგენი: ირაკლი ხვადაგიანი), „ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდი“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:45-18:15 დორის ლესინგის რომანის „ზაფხული მწუხრის წინ“ (მთარგმნელი მაია ცერცვაძე) პრეზენტაცია, გამომცემლობა „ინტელექტი“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:15-18:45 თამარ თანდაშვილის ახალი წიგნის „მატერიკონის“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: თამარ თანდაშვილი და თამარ ნოსელიძე), გამომცემლობა „სიესტა“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:45-19:00 საყმაწვილო ლიტერატურული ესეების კონკურსის „წიგნიერის“ გამარჯვებულების დააჯილდოება, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა და „თიბისი ბანკი“
პავილიონის მთავარი სცენა

19:00-21:00 ფესტივალის საპატიო სტუმრები ნორვეგიიდან თავიანთი ნაწარმოებების შესახებ: სიმენ ეკერნი, როსკვა კორიცინსკი, სიგბიორნ მოსტიუ, ნილს ჰენრიკ სმითი.
მოწვეული სტუმარი: მთარგმნელი თამარ კვიჟინაძე; მოდერატორი: წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის თავმჯდომარე გვანცა ჯობავა, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
საქართველოს მწერალთა სახლი
(მისამართი: მაჩაბლის #13)

11:00-11:30 საბალეტო სტუდია „ფუეტეს“ წარმოდგენა
პავილიონის მთავარი სცენა

11:30-12:00 ბლოგერების კონკურსის გამარჯვებულების დაჯილდოვება, საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაცია
პავილიონის მთავარი სცენა

12:00-12:15 პატრიკ როტფუსის წიგნის „ბრძენკაცის შიში“ მეორე ნაწილის პრეზენტაცია, (წარმდგენები: ია ვეკუა და დავით ბალიაშვილი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

12:15-12:30 ჰ.ფ. ლავკრაფტის წიგნის „რენდოლფ კარტერის ჩვენება“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: დავით ლომია, ია ვეკუა, გიორგი ხარაიშვილი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

12:30-13:00 დაავადებათა სკრინინგის პროგრამის პრეზენტაცია (წარმდგენი: ეთერ კიღურაძე), ეროვნული სკრინინგ ცენტრი
პავილიონის მთავარი სცენა

13:00-13:30 იდეებზე ფიქრის ტექნიკა – კრეატივის მასტერკლასი კოტე იანტბელიძისგან, „გამომცემლობა პალიტრა L“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:30-13:45 თამთა მელაშვილის წიგნის „მარინეს ანგელოზები“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: თამთა მელაშვილი და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:45-14:00 კლაივ ლუისის მეხუთე წიგნის „ნარნიის ქრონიკები“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: ნინო შეყილაძე და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

14:00-14:30 დისნეის შოუ „ბასტი ბუბუსგან“, „გამომცემლობა პალიტრა L“
პავილიონის მთავარი სცენა

14:30-15:00 საქართველოს კულინარიული ატლასი, კულინარიული მასტერკლასი, „გამომცემლობა პალიტრა L“
პავილიონის მთავარი სცენა

15:00-15:30 ლელა სამნიაშვილის პოეტური კრებულის „37“ პრეზენტაცია, გამომცემლობა „ინტელექტი“
პავილიონის მთავარი სცენა

15:30-16:00 წიგნების – პატრიკ მოდიანოს „ცირკი მიდის“ (წარმდგენი: ალინა ოქროპირიძე) და ჯემ მუმჯუს „ცოცხალმკვდარნი“ (წარმდგენი: თამარ თევდორაძე), პრეზენტაცია, „ელფის გამომცემლობა“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:00-16:15 დავით გაბუნიას სადებიუტო რომანის „დაშლა“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: დავით გაბუნია და ირაკლი ბაკურიძე) გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“

16:15-16:45 წიგნის „მწვანე ანთოლოგია: პოლიტიკა და ეკონომიკა მწვანე თვალთახედვით“ წარდგინება (წარმდგენი: ლევან ლორთქიფანიძე), „ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდი“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:45-17:00 ნატო დავითაშვილის ახალი წიგნის „მთვარის შვილობილების“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: ლია ლიქოკელი და ნატო დავითაშვილი), „ქარჩხაძის გამომცემლობა“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:00-17:30 ნინო კასრაძის იმპროვიზებული წარმოდგენა „საუბრები ესმა ონიანზე“, გამომცემლობა „არტანუჯი“
პავილიონის მთავარი სცენა.

17:30-18:00 ვერონიკა როთის „განსხვავებულის“ სერიის მეორე ნაწილის, „მეამბოხეს“ თარგმანის პრეზენტაცია, (წარმდგენები: ნანო სარალიშვილი და ქეთევან კიღურაძე) გამომცემლობა „სიესტა“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:00-18:15 ანა გავალდას წიგნის „უბრალოდ ერთად“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: მებო ნუცუბიძე და მარი კორინთელი) გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:15-18:45 შეხვედრა გიორგი შონიასთან, საუბარი მკითხველთან „ლიტერას“ გამარჯვებული წიგნის „ფაბრიკაცია“-ს შესახებ, წიგნის მაღაზია „შაქრო ბაბუა“
პავილიონის მთავარი სცენა

11:30-11:45 კონკურს „გახდი ჩვენი ავტორის“ გამარჯვებული მოთხრობების კრებულ „13-19-ის“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: თამარ სუბელიანი და მარი კორინთელი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

11:45-12:00 წიგნის „ინტერვიუ ვამპირთან“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: არჩილ რაჭველი და დავით ლომია), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

12:00-12:30 სულხან-საბა ორბელიანის „სიბრძნე-სიცრუისა“ გერმანულ ენაზე (მთარგმნელი – მიხაკო წერეთელი), ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
პავილიონის მთავარი სცენა

12:30-13:00 ცირა გოგეშვილის ორი წიგნის „ფრინველებზე“ და ნოველები, ჯანრი გოგეშვილის „სიზმრიდან ცხადში“ წარდგინება, გამომცემლობა „საქწიგნი“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:00-13:15 ჯო აბერკრომბის წიგნის „თვით მახვილი“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: ლაშა შუბლაძე და ნინო ნეკერიშვილი), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:15-13:45 ჯეიმზ ელროის წიგნის „ლოს ანჯელესის საიდუმლოებანის“ წარდგინება, (წარმდგენები: პაატა ჩხეიძე და ტორესა მოსი), „გამომცემლობა პალიტრა L“
პავილიონის მთავარი სცენა

13:45-14:00 წიგნის მაღაზიის ერთგული მკითხველების დაჯილდოება, წიგნის მაღაზია „შაქრო ბაბუა“
პავილიონის მთავარი სცენა

14:00-14:30 ჯეიმზ ჯოისის „პირადი წერილების“ (მთარგმნელი მაია ჯიჯეიშვილი) პრეზენტაცია, გამომცემლობა „არტანუჯი“
პავილიონის მთავარი სცენა

14:00-16:00 ლიბერთინსის კარნავალი, „გამომცემლობა პალიტრა L“
ექსპო ჯორჯიას მე-11 პავილიონის ეზო

14:30-14:45 სანდრო ლორთქიფანიძის პიესების კრებულის „დისტოპიესები“ პრეზენტაცია, (წარმდგენები: ალექსანდრე ლორთქიფანიძე, ნინო ნეკერიშვილი და ირაკლი ბაკურიძე), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

14:45-15:00 აიზეკ აზიმოვის წიგნის „მე რობოტი“ პრეზენტაცია (წარმდგენები: დავით ლომია და ია ვეკუა), გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

15:00-15:30 წიგნების, „მე ვსწავლობ კითხვას“ (წარმდგენი: თამარ ადამია) და „ჩხუბი სამზარეულოში“ (წარმდგენი: ვასილ გულეური) წარდგინება და ვიქტორინა, „ელფის გამომცემლობა“
პავილიონის მთავარი სცენა

15:30-16:00 იურეკ ბეკერის რომანის „მატყუარა იაკობი“ (მთარგმნელი დავით კაკაბაძე) პრეზენტაცია, გამომცემლობა „ინტელექტი“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:00-16:30 ნენსი ფრეიზერის წიგნის „ფემინიზმის თავგადასავალი: სახელმწიფოს მიერ მართული კაპიტალიზმიდან ნეოლიბერალურ კრიზისამდე“ წარდგინება, (წარმდგენები: გიორგი ჩუბინიძე და თამარ ცხადაძე), „ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდი“
პავილიონის მთავარი სცენა

16:30-17:00 ანდრეს ინიესტას ავტობიოგრაფიული წიგნის „შემოქმედი“ (მთარგმნელი ივანე ჩხიკვაძე) პრეზენტაცია, გამომცემლობა „არტანუჯი“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:00-17:30 გამომცელობა სიესტას ახალი პროექტის „კითხვის დროა“ წარდგენა, (წარმდგენები: ქეთევან კიღურაძე და გიორგი გოგელია), გამომცემლობა „სიესტა“
პავილიონის მთავარი სცენა

17:30-18:00 ბაღათერ არაბულის წიგნის „ხევსურული საგა“ პრეზენტაცია (წარმდგენი: ლია მეტრეველი), გამომცემლობა „საქწიგნი“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:00-18:30 გათამაშების გამარჯვებულების დააჯილდოვებს, გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“
პავილიონის მთავარი სცენა

18:30 ფესტივალის სიმბოლური დახურვა ბავშვებთან ერთად და ბუშტების გაშვება
მე-11 პავილიონის ეზო

25 მაისი

14:00-19:00 სახეზე ხატვა
პავილიონის საბავშვო კუთხე

13:00-14:00 სახალისო ამოცანების და თავსატეხების ამოხსნა და გამარჯვებულების დაჯილდოვება, „ლოგიკმეტრი“
პავილიონის საბავშვო კუთხე

26 მაისი

14:00-19:00 სახეზე ხატვა
პავილიონის საბავშვო კუთხე

14:00-15:00 სახალისო ამოცანების და თავსატეხების ამოხსნა და გამარჯვებულების დაჯილდოვება, „ლოგიკმეტრი“
პავილიონის საბავშვო კუთხე

27 მაისი

12:00-19:00 სახეზე ხატვა
პავილონის საბავშვო კუთხე

16:00-17:00 გოგა ჩანადირი კითხულობს ბავშვებისთვის
პავილონის საბავშვო კუთხე

28 მაისი

12:00-19:00 სახეზე ხატვა
პავილიონის საბავშვო კუთხე

12:00-14:00 ფორმატებზე ფიგურების შექმნა, თემაზე: კაცი და ქარი, წიგნიერების სკოლა
„ასფურცელა“
პავილიონის საბავშვო კუთხე

14:00-15:00 სახალისო ამოცანების და თავსატეხების ამოხსნა და გამარჯვებულების დაჯილდოვება, „ლოგიკმეტრი“
პავილიონის საბავშვო კუთხე

15:00-17:00 ლოგიკური აზროვნება, კითხვა ტექსტის შევსება, წიგნიერების სკოლა
„ასფურცელა“
პავილიონის საბავშვო კუთხე

ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
ავტორი