საზოგადოებრივი მაუწყებელი © ნეტგაზეთი/დათო ქოქოშვილი

საზოგადოებრივ მაუწყებელში 153 ახალი გადაცემის პროექტი შევიდა

„საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ 9 ახალი გადაცემის შესარჩევ კონკურსში 153 პროექტი შევიდა. განაცხადების მიღება დღეს, 26 აპრილს, დასრულდა. აპლიკანტები, რომლებიც პირველ ტურს წარმატებით გადალახავენ, მაისის დასაწყისში კომისიის წინაშე პროექტის პრეზენტაციას გამართავენ. კონკურსის საბოლოო ეტაპი კი საპილოტე გადაცემის მომზადებას ითვალისწინებს. კონკურსში საუკეთესოდ დასახელებული პროექტები ივნისის დასაწყისში გახდება ცნობილი.

ახალ გადაცემებს 12-კაციანი კომისია შეარჩევს. კომისიის ხელმძღვანელი პაატა ქურდაძეა, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მედიაწარმოების დირექტორი.

კომისიის შემადგენლობაში შედიან მოწვეული ექსპერტები: დრამატურგი – თამარ ბართაია, სოციოლოგი – იაგო კაჭკაჭიშვილი, მედიაკრიტიკოსი – დავით ბუხრიკიძე, სცენარისტი, რეჟისორი – სოფო ბაბლუანი.

აგრეთვე, საზოგადოებრივი მაუწყებლიდან: თეო მაზმიშვილი- წარმოებისა და ტექნიკური უზრუნველყოფის ბლოკის დირექტორი, რუსუდან მანჯგალაძე – სატელევიზიო არხების ხელმძღვანელი, კოტე ჯანდიერი – დოკუმენტური ფილმების სტუდიის ხელმძღვანელი, თემურ გოგოლაძე- წარმოების დეპარტამენტის უფროსი, კახაბერ ბუხრაშვილი – ვიზუალური გაფორმების სამსახურის უფროსი, რუსუდან ახვლედიანი- კვლევისა და ანალიტიკის სამსახურის სოციოლოგი, თამარ კაციტაძე – ონლაინმედიის ხელმძღვანელი.

„საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ მონაცემებით, მსურველებმა განაცხადი 5 მიმართულების 9 გადაცემაზე წარადგინეს:

სოციალური თოქ-შოუ: 28  განაცხადი

1. დავითი კურტანიძე -„სიკეთის საათი“

2. გიორგი გაბელია -„სახეები”

3. შალვა რამიშვილი – „მედია-რენტგენი“

4. ზაზა მერაბიშვილი – „სკოლა +“

5. ეკატერინე გვახარია – „კედელი“

6. გიორგი ჯავახაძე – „იცოდე კანონი“

7. მერაბ ხაჩიძე – „მესამე ნაპირი“

8. მამუკა ყუფარაძე – „ახლო ხედით“

9. ინგა მახარაძე – სანდრო ვეფხვაძე ბიზნესთან კონტაქტზე“

10. ზიზი ჩანტლაძე – „საქართველო ჩვენია” (პირობითი სათაური)

11. ქეთევან კაპანაძე – „რეალური სივრცე“

12. ხათუნა საგინაშვილი – მჟავანაძე-“ხალხის პირისპირ”

13. თამაზ გაბისონია – „ზავი“ („გზაჯვარედინი“, „კამათი და ჭეშმარიტება“, “Amicus Plato et amica Veritas”)

14. ნინო ჩუტკერაშვილი – „ჩემი უფლება“

15. ჯემალ გაბუნია – „ბუზღუნა ბებრები“

16. ირაკლი აფაქიძე – „ჩვენი კლუბი“

17. ბექა ონიანი – „თქვენთან ერთდ“

18. გიორგი ჭანტურია – „სოციალური კლუბი“

19. ალექსანდრე კენჭიაშვილი -„სტუდენტების საქართველო“

20. დავით ცინცაძე – „სამოქალაქო საზოგადოება XXI“

21. ზურაბ ინაშვილი – „ჩემი ქალაქის მეეზოვე“

22. ნინო გოლოშვილი – „პირველი არხის ფონდი“

23. ზურაბ ვარდიაშვილი – „ქალაქი“

24. მამუკა ღვინერია – „3G ანუ სამი თაობა პრობლემის წინაშე“

25. ნინო გველესიანი – „ნერვებზე“

26. ნინო გველესიანი – „უფლებამოსილნი“

27. არჩილ შუბაშვილი – „გზაჯვარედინზე“

28. დავით კიკვაძე – „საკანონმდებლო ინიციატივა”

მიმართულება: კულტურა – 40  განაცხადი

კულტურულ-შემეცნებითი გადაცემა – 21განაცხადი

1. მიხეილ კინწურაშვილი – „პოეზიის თეატრი – რამოდენიმე ლექსი“

2. პაატა იაკაშვილი – „კინოს საათი”

3. მზია ლომთათიძე – „გადაცემა 44“

4. ილია ჯიბღაშვილი – „ჩემი ოთახი“

5. გიო დოლიძე, ქეთევან დალაქიშვილი – „მუსიკალური მიქსი”

6. ქეთევან გუნცაძე – „სავიზიტო ბარათი“

7. გიორგი ჭყონია – ESSE HOMO

8. ლაშა კალანდაძე – „ყოველდღიურობის კრიტიკა“

9. ია დანელია – „ევოლცია, არქიტექტურა, ადამიანი”

10. ირაკლი მიქიაშვილი – „კადრს მიღმა“

11. ეთერ ოკუჯავა – კულტურა „საქართველოს კინოაკადემია წარმოგიდგენთ“

12. ირაკლი სირაძე – „აუდიტორია პირველი“

13. ალექსანდრე ცაგარელი; გურამ სულთანიშვილი – „მითები და სტერეოტიპები“

14. ლევან უმიკაშვილი – „მითები და გამოცანები“

15. გიორგი ასანიშვილი – „ნაცნობი მელოდიები“

16. სალომე დადუნაშვილი – „ღამე მუზეუმში“

17. ნინო განუგრავა – „წესების გარეშე“

18. არჩილ თაბაგარი – „გალერეა“

19. მანანა კვირკველია; ქეთევან პატარაია – „კულისები“

20. ნინო ჟვანია – „მუსლიტერატურა“

21. მარიკა ჯაფარიძე – „თეთრი კვადრატი“

კულტურის სიახლეების მიმოხილვა – 19 განაცხადი

1.დავით ჩომახაშვილი – „ორატორული ხელოვნება ნებისმიერ პროფესიაში“

2. ელენე ბაკა კვირცხალია – „კულტურის დაიჯესტი“

3. კოტე ჩლაიძე – „კინო ახლო ხედით“

4. ირმა ხომერიკი – „ნათელი ოთახი“

5.ნინო მურადაშვილი – „კულტურის ლაბირინთებში“

6.მარინე აბულაძე – „ორნი ქალაქში”

7. ელენე ბაკა კვირცხალია – „შაბათს საღამოს ლიზასთან“

8.ირმა სოხაძე, ნუგზარ ჩხაიძე – „ბროლის მიკროფონი“

9.არჩილ თაბაგარი – „ART-გალერეა“

10.თეონა ჯორბენაძე – Modem/Art

11.მალხაზ რუსაძე- „ART-პულსი”, „საღამოს ART-პულსი” (სამუშაო სათაურები)

12.გიორგი გულედანი – „არტ ფორუმი“

13.ელენე ბაკა კვირცხალია – „მიშა გომიაშვილის შოუ“

14.არჩილ შუბაშვილი – „როგორი ამინდი იქნება ხვალ“

15.კოტე ჩლაიძე – „კინომანი“

16.ქეთევან დუმბაძე – „კულტურის დრო“

17.სერგი გვარჯალაძე – „კურატ2“

18. ელენე ბაკა კვირცხალია -„მიშა გომიაშვილის შოუ“

19.ირაკლი ბრეგვაძე – „ქოლგა“ (სამუშაო სახელწოდება)

• მიმართულება:  შემეცნებით-საგანმანათლებლო – 48  განაცხადი

ჯანსაღი ცხოვრება – 2  განაცხადი

1. თამარ ადორნელი ზაალიშვილი -” 66 დღე. ქალები vs კაცები”

2. მარი მალაზონია-პირადი ექიმი – მარი მალაზონია

სოფლის მეურნეობა – 5 განაცხადი

1. ბესიკ შარაშიძე – „ფერმერის გაკვეთილები“

2. თამარ ბოლქვაძე- „ფერმა”

3. ირაკლი ჭანტურია -“აგროკვესტი”

4. ლია ბურდული – „აირჩიე ქართული“

5. გიგა ლოლაძე – „ვინოპედია“

ისტორია/ლიტერატურა/მეცნიერება-41 განაცხადი

1. ირაკლი არჯევანიძე – „კონსულტანტი“

2. თიკა წერეთელი – „Intro-ვერსია“

3. ირაკლი მახარაძე – „ქართველები ამერიკაში“

4. რუსლან გაგუა – „ნიუტონის ვაშლი“

5. ლევან უმიკაშვილი – „კოლოქვიუმი“

6. ზურაბ ბეჟაშვილი – „ავტო რჩევები“

7. თამარ გრძელიძე – „ფოტო გაკვეთილები“

8. თიკა ანდღულაძე – „სელფი 360″ (selfie 360)

9. მერაბ ბალაშვილი – „საქართველოს დამეწყრილი რეგიონები რეალიბიტაცია და მათი პრევენცია“

10. მალხაზ რუსაძე – „ქართული ცივილიზაცია”

11. პაპუნა ჭელიძე – „ლექცია“

12. გიორგი კალანდაძე – „დაუწერელი ისტორია”

13. ელენე ბაკა კვირცხალია – „მურმან ჯინორიას მასტერკლასი“

14. პაატა ბერიკაშვილი – „ვებინარია“

15. თეა ჭანტურია – „ტელეექსპრესია“

16. ზვიად დოლიძე – „საუკუნის რესპუბლიკა“

17. მარიამ ონეზაშვილი – „იცი თუ არა”

18. ლექსო ქურხული – „ხანმოკლე XX საუკუნე“

19. ბესიკ გაფრინდაშვილი – „ხელნაწერი და ისტორია“

20. მალხაზ რუსაძე – „წიგნთსაცავი“

21. აქვსენტი (ბაჩო) კვირტია – „ლიტერატურული ალუზიები”

22. ლელა კურდღელაშვილი – „გუშინ, დღეს, ხვალ…“

23. თამაზ ტყემალაძე – „თექვსმეტსაკნოვანი მთლიანობა“

24. თეიმურაზ შენგელია – „მე და ეკოლოგია“

25. მიხეილ მრევლიშვილი – „ქართველთა ცხოვრება“

26. ნინო ნანიტაშვილი – „ოკულარი“

27. სულხან ნამჩევაძე – „ადამიანები მომავლიდან“

28. თამარ ბუბაშვილი – „ცხელ კვალზე“

29. ნატალია პაჭკორია, დიანა სუბელიანი – „დინოზავრიდან დიზაინამდე”

30. ლიკა ალელიშვილი – „უცნობი გმირები“

31. ნინო გველესიანი – „საქართველოს 7 საოცრება“

32. ნინო გველესიანი – „კალმასობა“

33. დავით გოგილაშვილი -„ამოუცნობი კავკასია“

34. მარიამ შათირიშვილი – „ტელემარანი“

35. ვასილ ჯანიკაშვილი – „მკითხველთა კლუბი”

36. ნინო კაკულია – „პირველწყარო – Ad fontes“

37. კობა დავითაშვილი – „შემეცნების ველი”

38. თეიმურაზ შენგელია – „მე და ეკოლოგია“

39. ვასილ კაჭარავა – „მსოფლიო ისტორია კინომატოგრაფში“

40. არჩილ შუბაშვილი – „გასაჯაროებული მასალები (მითები და სინამდვილე)“

41. ია დანელია – „არდავიწყება მოყვრისა”

• მიმართულება: საბავშვო-ახალგაზრდული – 29  განაცხადი

საბავშვო შემეცნებითი გადაცემა-17  განაცხადი

1.თეიმურაზ ალიხანაშვილი -„ქვიშის ზღაპრები”

2. ეკატერინე გვახარია – „ჭკუის კოლოფი“

3.ილია ფოფხაძე – „ილიკო ბაბუს ზღაპრები“ (პირობითი სათაური)

4. იზაბელა ოსიპოვა – „მზის კუთხე“

5.ზიზი ჩანტლაძე – „ანო-ვანოს ამბები” ( პირობითი სათაური)

6. ნანა მეგრელიშვილი – „ბაბილინას საკვირაო სკოლა“

7. ელენე მაცხონაშვილი – „კოსმოვიზია“

8.გელა კორძაძე – „ევრიკა“

9. ზაალ სულაკაური – „ვისწავლოთ ხატვა“

10.დალი ხოჯავა – „სუპერ-გმირი“

11. დალი ხოჯავა – „მხიარული ავტობუსი „

12. ნინო გველესიანი – „ტვინიკოსები“

13.ნანა ჭავჭანიძე – „ცნობისმოყვარე უგო“ (სამუშაო, დროებითი სახელი)

14. ავთანდილ კოკაევი – „ფერადი სახლი“

15.თამარ ახვლედიანი, ჰეღინე გიულნაზარიან – „არტსალონი“

16. მალხაზ გაბუნია – „მოგ-ზაური“

17. გოჩა ქიმუცაძე – „მხიარული გაკვეთილები“

საბავშვო-ახალგაზრდული შემეცნებითი გადაცემა – 12 განაცხადი

1. ლუკა ოყუჯავა – „წიგნი ცოდნის წყაროა“

2. ნიკოლოზ მახვილაძე – „სიცილის ლიგა“

3. გიორგი ვარსიმაშვილი – „დეტექტივი“

4. მარინე აბულაძე – „წარმატების ანატომია”

5. ნინო კელაურიძე – „წიგნების თარო”

6. მანანა ღოღობერიძე – „ეტალონი“

7. გიორგი ჩანჩიბაძე – „მხიარული სტარტები“

8. გელა კორძაძე – „პროფესიული მარათონი“

9. ბექა რობაქიძე – „მარტივი მეცნიერება“

10. გიო დოლიძე, ქეთევან დალაქიშვილი – „სიმღერის დროა!”

11. მარიამ მჭედლიშვილი – „ღია გაკვეთილი“

12. თამარ ციციშვილი – „ხარ თუ არა მეხუთე კლასელზე ჭკვიანი?!“

• მიმართულება:  შემეცნებით-გასართობი – 8 განაცხადი

კულინარიული შოუ – 8 განაცხადი

1. რუსლან გაგუა – „ლა ფურშეტი“

2. გიო დოლიძე, ქეთევან დალაქიშვილი – „სადილი დიპლომატთან“

3. ეკატერინე ადეიშვილი – „შიმშილის თამაშები“

4. გიორგი ჭანტურია -„კულინარული მოგზაურობა“

5. ქეთევან კვიჭიძე – „კულინარული ექსპედიცია“

6. მარიამ მჭედლიშვილი – „მესამე ზედმეტია“

7. ზაზა ორაშვილი – „ოჯახური რეცეპტები”

8. ნინო გოგოლაური – „გურმანია“

ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
ავტორი